Posted by admin | Możliwość komentowania Polityka, to dziedziną zajmująca się najważniejszymi elementami życia społecznego została wyłączona

Główne przyczyny aktualnego kryzysu ekonomicznego
Świat znajduje się teraz w ogromnym kryzysie gospodarczym. Chociaż trudno porównywać aktualną sytuację do takiej, która miała miejsce przed wojną, to jednakże problem jest ogromny. Jakie są w takim razie najbardziej znaczące przyczyny tak dużego kryzysu gospodarczego? Oczywiście kryzysy nie są rzadkością, lecz dosłownie wszystko ma swoją przyczynę. A więc zasadniczo źródło obecnego kryzysu mieści się w Stanach Zjednoczonych. W końcu to we właśnie tym kraju banki operowały wielkimi pieniędzmi, bez żadnej kontroli rządowych instytucji. Banki tak naprawdę nie są zwykłymi przedsiębiorstwami, więc powinny być mocno kontrolowane – zabrakło tego.
W istocie liberalizacja sektora bankowego rozpoczęła się za prezydentury Reagana – chyba najlepszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kroczek po kroczku banki miały coraz więcej swobody, miały okazję udzielać kredytów tym osobom, które faktycznie nawet nie powinny być wpuszczone do banku. Potem Bill Clinton wprowadził tę ustawę, która sprawiła, że typowe banki dostały nieograniczoną możliwość działania. Czyli tradycyjne banki złączyły się z bankami komercyjnymi – to złe połączenie, bo banki powinny być pewnymi instytucjami. Czy banki szwajcarskie byłyby tak szanowane, gdyby tak bardzo ryzykowały? Oczywiście szkodliwa polityka władz Stanów Zjednoczonych nie jest jedyną przyczyną. Najważniejsza jest po prostu typowa ludzka chciwość.

Comments are closed.